Fizioterápiás kezelések
Minden páciensünk időpont foglalást követően érkezik hozzánk, így az első alkalommal minden esetben több lépcsős állapotfelmérést végzünk. A gazdik teljes biztonsággal fordulhatnak ortopédiai, neurológiai vagy bármilyen mozgásszervi probléma esetén fizioterapeutához. Alap esetben a fizioterapeuta feladata az állapotfelmérés, ami alapján felépül a kezelési és terápiás terv.
-
gyógytorna
A már sokak által ismert egyensúlyt fejlesztő eszközök a gyógytornához tartoznak, de a gyógytorna koránt sem merül ki ezeknek az eszközöknek használatában.
A gyógytorna csoportjába 3 különböző módszert sorolhatunk, a Passzív mobilizációt, a Stabilizáló gyakorlatokat és az Aktív mozgatást.
A folyamat mindig egy terapeuta által asszisztált mozgás, passzív vagy stabilizációs gyakorlatok, vagy aktív mozgás (eszközök segítségével is) sorozata és az adott betegségre, vagy problémára kialakított rendszere amellyel számtalan mozgásszervi és neurológiai esetet kezelni tudunk.
Fontos a passzív mobilizáció is, amely során sokszor a betegek nem képesek az önálló mozgásra, igy a beteg kutya mozgatását a terapeuta végzi, ezzel serkenti az ízületi nedv termelését, fokozza a vérkeringést, megőrzi az ízületek rugalmasságát, lelassítja az izmok sorvadását, megakadályozza az izmok, ínak rövidülését és kezeli a kialakult letapadásokat.
A stabilizációs gyakorlatoknál a kutya a terapeutával együtt dolgozik, célja az izom erősítése, a terhelési fázisok gyakoroltatása, a koordináció javítása. A gyakorlatok során a kutya egy helyben ül, fekszik, vagy áll, és a terapeuta különböző technikákkal igazítja az ellenállás nagyságát. Ezeket általában sima talajon végezzük, majd később lehet nehezíteni.
Az aktív mozgatásnál a kutya végzi a gyakorlatokat, és a terapeuta csak részt vesz benne azzal, hogy irányítja az állatot. A módszer célja az izomépítés, az ízületek és a gerinc aktív mobilizációja, a terhelési fázisok gyakoroltatása a koordináció fejlesztése. A különböző műtétek előtti-utáni szakaszában nagy jelentőségük van, segítségével a szükséges rehabilitációs idő lerövidülhet, a megfelelő életminőség előbb helyreállhat.
Ennél a módszernél használhatjuk a különböző eszközöket mint az airex matrac, a trambulin, szlalom pálya, fitball stb. Az aktív gyakorlatok nagyon népszerűek az egészséges kutyások körében is, a Kutya-fitness számukra is hasznos izom-és koordináció fejlesztő mozgásforma, amelyet akár csoportban is végezhetnek. A beteg kutyák mozgatását viszont mindenképp bízzuk szakképzett terapeutára. Ilyen esetekben a nem asszisztált mozgás, valamint a csoportos tréningek nem megfelelőek, ezekkel akár maradandó kárt is tehetünk az állatban. A módszer során semmit nem kényszerítünk a kutyára, és jutalomfalat vagy játék segítségével vezetjük rá a gyakorlatok elvégzésére.
-
Lézerterápia
Centrumunk lézerterápiás készüléke a Companion CT-X típusú IV. osztályú nagyteljesítményű lágylézer, a legmodernebb állatgyógyászati lézerterápiás eszköz jelenleg. A lézer régóta jelen van a terápiás gyógyászatban, mondhatni az egyik leghatékonyabb formája. A Companion CT-X egy nagyteljesítményű kétdiódás terápiás lágylézer, melynek hatása tudományosan bizonyított, használatával jelentősen csökken a műtét utáni fájdalom, és felgyorsulnak a regenerációs folyamatok.
Számtalan területen alkalmazható, legyen szó akut problémáról, mint például a sebkezelés, bőr gyulladás, rándulás, ficam vagy törés, valamint krónikus esetekben, mint az ízületi rendellenességek, arthrosis, ízületkopás, csípő vagy könyök dysplasia, idült bőrgyulladás, fülgyulladás, és a műtét utáni regeneráció esetében a műtét helyén lokálisan alkalmazva.
Hasznos lehet letapadások, kontraktúrák kezelésében, és az idegregenerációban -főleg perifériás idegsérülések esetében.
Olyan neurológiai problémáknál és gerincet érintő betegségekben is sikerrel alkalmazható, mint a porckorongsérv, a Cauda Equina Syndroma, az ANNPE, gerincvelői hematóma, discospondylitis, discopathia amik gyakoriak a kutyák rehabilitációjában, és amivel sokan fordulnak hozzánk.
A kezelések teljesen fájdalommentesek. A különböző kezelőfejeknek köszönhetően az érzékeny területen hozzá sem kell érnünk a kutyához.
A nagy teljesítménynek köszönhetően még nagytestű kutya esetén is 10 perc a kezelési idő. A korábban ismert eszközökkel szemben ennél a készüléknél nem szükséges a szőrt leborotválni, így ezzel a problémával sem kell küzdeni többé.
A kezelés előtt mindenképp szükség van egy terapeuta által végzett állapotfelmérésre, illetve a kezelés pontos kivitelezése csak orvosi diagnózis megléte és a betegség pontos ismerete mellett lehetséges.
-
Masszázsterápia
A kutyák masszírozása nem egyezik meg a mindennapi simogatással, dögönyözéssel. A Terápiás kutyamasszázs elsősorban rehabilitációs jelleggel működik, tehát segít az olyan kutyákon, akik valamilyen okból kifolyólag pl. baleset, műtét, traumás, vagy idegi-izom-ízületi sérülés miatt rehabilitációra szorulnak. A kezelés időtartama, nagyban függ a kezelendő kutyus kedvétől, van akinél több alkalom szükséges, mire a teljes kezelést végig lehet csinálni. Egy alkalom körülbelül 20-40 percig tart. A masszázs során semmi NEM KÖTELEZŐ, semmit nem erőltetünk a kutyákra. Általában 2-3 alkalom után a kutya teljesen megszokja, sőt meg is kedveli a folyamatot.
Masszázs hatásai:
- Anyagcsere folyamatos javítása, a káros anyagcsere termékek felszívódása
- Keringésfokozás
- Fájdalomcsillapitás
- Javul a szív, a légzés, a vérkeringés és az idegrendszer
- Tápanyagok jobban beépülnek a szervezetbe
- Nyugtatni vagy élénkíteni lehet az idegpályákat
Daganatos megbetegedéseknél, fertőző bőr illetve gyulladásoknál, nyílt sebnél nem alkalmazható.
-
Mágnesterápia
-
Elektroterápia
A TENS készülékek régóta jelen vannak a fizioterápiában. A TENS mozaikszó (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) bőrön keresztüli elektromos idegingerlést jelent, mellyel lehetővé válik a hatóanyag nélküli fájdalomcsillapítás és izom tornáztatás.
A módszer előnyei, hogy mellékhatásmentes fájdalomcsillapítást biztosít, hatékony akut és krónikus fájdalmak esetén, javítja a helyi keringést, elősegíti a sejtek anyagcseréjét, kiegészíti a gyógytornát.
Felhasználási területei az egészségmegőrzésben a torna kiegészítése, keringésjavítás, stresszoldás, fáradtság csökkentése, izomerősítés, izomlazítás, folyamatos utókezelés. Fontos a szerepe az ideggyógyászatban perifériás bénulások, gerincsérv, fejfájás, migrén, idegfájdalom, központi idegrendszeri bénulások utókezelésében. Alkalmazható a reumatológiában krónikus ízületi fájdalomnál, csontritkulásnál és a sebészet, traumatológia területén a törés ficam, utókezelés, égési sérülések, vérömlenyek felszívódásánál, de nem ritka a sportoknál sem izomlazító, regenerációt meggyorsító folyamatai miatt.
-
Cold Compression és Hideg-melegterápás kezelés
A Companion Cold Compression eszköz kombinálja a krioterápia és az intermittáló tömörítés hatásait egy egyszerűsített rendszerben.
Javítja a keringést a lágyrészek és ízületi sérülések esetében, illetve csökkenti a műtét utáni duzzanatot, fájdalmat, valamint az oxigénnel ellátott vér helyileg felgyorsítja a gyógyulást, enyhíti az izomlázat illetve gyorsítja tejsav felszívódását és regenerációs folyamatokat.
Továbbá hatalmas előnye hogy átalakitható thermoterápiás eszközzé így a meleghő terápiás kezeléseknél is kiválóan alkalmazható.
A Cold Compression egy olyan egyedülálló, kutyák számára készült terápiás eszköz amelynek a kötéseiben található fagyasztott gél zsákok beilleszthetőek egy olyan állítható szalagos és a kutya végtagjaira erősíthető táskába, amelyek egy újratölthető pneumatikus szivattyúval vannak összekötve. Ez az izmok és az ízületek “fagyásához” vezet miközben oxigénnel töltött vért szállít az ödémás területre. Segít betegeinknek enyhíteni a duzzanatot és a gyulladást, miközben fokozza a gyógyulást.
Az állítható nylon burkolatok miatt egyáltalán nem kell, vagy csak minimális szőrtelenítés szükséges az adott területen.
A vezérlő segítségével többféle nyomású program közül választhatunk előre beállított időzítővel. A kötés két méretben elérhető nálunk, hogy kis-és nagytestű kutyák számára is alkalmazható legyen.
-
Terápiás ultrahang
Az ultrahang szó hallatára sokaknak eszébe jut a terhesség alatti ultrahangos vizsgálat, de amit sajnos nem tudnak olyan sokan, hogy az ultrahang kezelés meglehetősen hatékony a mozgásszervi fájdalmak csillapítására, sőt gyógyítására (is). Az ultrahangot 1938-ban kezdték el használni; ma már diagnosztikai, sebészeti és terápiás célra is alkalmazzák.
A fizioterápiában a mozgásszervi megbetegedéseknél többek között azért szeretjük az ultrahangos kezeléseket, mert ellazítják a kötött, merev izmokat, jótékony hatással bírnak ízületi és izommeszesedés, -kopás esetén, segítséget nyújtanak a hegesedett vérömlenyek és a hegszövetek oldásában enyhítik az ín- és ínhüvelygyulladást, csillapítják az isiász okozta fájdalmat, kezelik az ideggyulladásokat, javítják a nyirokkeringést, gyógymasszázs előtt segítenek ellazítani és felpuhítani a merev izmokat, ízületi szalagokat.
A mechanikai energia hőenergiává alakul át, ami a szövetek felmelegedéséhez vezet, ez pedig izomlazító, fájdalomcsillapító és értágító hatást fejt ki.
Az ultrahangkezelés alkalmas többek között a kopásos ízületi betegségek (például az artrózis), az izomrándulások, izomficamok, sportsérülések, íntapadások és ínhüvelyek elváltozásainak, csontkinövések, ínak zsugorodásának kezelésére is.